More Website Templates @ TemplateMonster.com - December 16, 2013!

DOMEC – denné nízkoprahové centrum


DOMEC – day lowtreshold shelter V Bratislave žije odhadom 4.000 ľudí bez domova. Počas dňa nemajú takmer žiadnu šancu nájsť nejakú formu profesionálnej podpory. Väčšina z nich nemá občiansky preukaz ani iné doklady, takže zostávajú aj bez šance nájsť si prácu. V zariadení DOMEC sa snažíme túto situáciu zmeniť. Bezdomovci tu nájdu príležitosť stráviť deň zmysluplným spôsobom.


DOMEC im poskytuje sociálne poradenstvo, jedlo, sprchu, čisté oblečenie a ľudský prístup. Hlavnou myšlienkou je poskytnúť ľuďom bez domova nový zmysel života. To sa však môže stať až vtedy, keď začnú pracovať. Príležitosť začať znovu pracovať, nájsť ubytovanie a urobiť z neho trvalo udržateľný úspech je jedným z hlavných cieľov organizácie.
Poskytované služby a hlavné aktivity projektu tvoria:
  • základné životné potreby (hygiena, raňajky)
 • sociálna pomoc,
 • príprava na prácu a pomoc pri hľadaní zamestnania,
 • sociálna terapia.

 • V organizácii je 1.725 registrovaných klientov, denná návštevnosť centra je cca. 80 osôb. DOMEC poskytuje prácu trom ľuďom bez domova v sociálnej kaviarni a dvanástim ľuďom v upratovacích službách.

  Projekt integruje služby práce na ulici do denného útulku, integračného centra a sociálnej kaviarne, ktorá zamestnáva bývalých bezdomovcov. Zapája komunitu do susedských iniciatív a dobrovoľníckych podujatí vo forme knižných klubov, podujatí, varenia jedla na ulici a spolupráce v rámci projektov potravinovej bezpečnosti pri realizácii komunitných záhrad, ako aj aktívneho lobingu a účasti na tvorbe verejnej politiky.
  DOMEC – day lowtreshold shelter
  Aktívne vzťahy s verejnosťou prostredníctvom verejných podujatí pomáhajú zvyšovať povedomie a informovanosť o problémoch bezdomovectva a riešiť nedostatok finančných prostriedkov.

  Rozpočet projektu je založený na príspevkoch od miestnej a regionálnej samosprávy a aktívneho získavania finančných prostriedkov od malých darcov a z podnikových grantov.


  Cieľové skupiny:
  Ľudia bez domova
  Klienti centra sú väčšinou vo veku 18 - 30 rokov, zvyčajne závislí na alkohole alebo drogách, s psychickými problémami alebo bývalí chovanci detských domovov.
  Mladí ľudia pôsobiaci v centre ako dobrovoľníci sú vysokoškolskí študenti v oblasti sociálnej práce alebo príbuznej oblasti. Letné dobrovoľnícke stáže sa organizujú v spolupráci s Bratislavským dobrovoľníckym centrom.


  Názov organizácie:
  VAGUS
  Miesto realizácie:
  Bratislava

  Viac informácií:
  www.vagus.sk  POVEDALI O NÁS

  „Domec mi dal príležitosť vyskúšať si v praxi art-terapiu pri pravidelnýchstretnutiach s ľuďmi bez domova,”
  Patricia, 23, vysokoškolská študentka


  „Náš systém nie je nastavený ako schody, po ktorých môžu ľudia bez domova napredovať z jednej úrovne na ďalšiu. Snažíme sa pôsobiť na všetkých úrovniach bezdomovectva.”
  Petra, 27, koordinátorka projektu


  „Na našej práci sami páči, že nám záleží na individuálnom prístupe ku klientom napriek všetkým prekážkam.”
  Adriana, 45, sociálna pracovníčka


  „Vďaka Domcu mám prácu, ubytovanie a dokážem si platiť nájomné. Prešiel som všetkými formami ich práce, od ulice cez integračné centrum, a teraz pracujem v kaviarni.”
  Slavo, 34, čašník