More Website Templates @ TemplateMonster.com - December 16, 2013!

[fjuzn]


[fjúžn] je festivalom nových menšín, ktorý ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť zažiť život a kultúru cudzincov žijúcich na Slovensku.
[fjúžn] je fonetický prepis „fúzie" - termínu, ktorý označuje kombináciu rôznych hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských korení do európskych jedál. [fjúžn] je najexotickejším multikultúrnym festivalom na Slovensku. Koná sa každoročne v Bratislave a v roku 2016 oslávil 11. výročie.

Cieľom festivalu je zhromaždiť ľudí z rôznych kultúr, zvýšiť povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a približovať otázky migrácie a multikulturalizmu.
V prvých rokoch sa tento festival nazýval Týždeň nových menšín. Spočiatku to bola komorná hudobná akcia, ktorá sa neustále rozrastala, kým sa nestala mestským festivalom, ktorý je dnes pravidelným jarným kultúrnym podujatím hlavného mesta Slovenska. Jeho víziou je spájať - ľudí, myšlienky, projekty. Počas festivalu sa organizuje množstvo aktivít pre rôzne cieľové skupiny: koncerty, workshopy, diskusie, predstavenia, filmy, trh, výstavy atď.
V roku 2016 bol témou festivalu pohyb ako synonymum migrácie, pohyb ako odraz neustále sa meniaceho sveta.


Cieľové skupiny:
Verejnosť, študenti, menšiny a migranti žijúci na Slovensku, utečenci

Názov organizácie:
Nadácia Milana Šimečku je jednou z najstarších mimovládnych organizácií na Slovensku. Od svojho založenia v roku 1991 sa zameriava na vzdelávanie v oblasti ľudských práv, budovanie kapacít demokratických inštitúcií a menšinové otázky. V súčasnosti sú hlavnými oblasťami práce multikultúrne vzdelávanie, rómske otázky a výskum a vzdelávanie o holokauste.

Miesto realizácie:
Bratislava

Viac informácií:
http://www.fjuzn.sk

POVEDALI O NÁS


„Bratislava vždy bola, je a bude multikultúrnym mestom. Spomedzi tých slovenských patrí pravdepodobne aj k tým najtolerantnejším. To by nás však nemalo viesť k záveru, že život menšín a cudzincov je (tu) bezproblémový. Myslím, že jedným z najväčších problémov menšín je ich neviditeľnosť.... Akoby sme strácali schopnosť empatie, solidarity a súdržnosti v našej spoločnosti a postoje k menšinám sú, aj podľa prieskumov, čoraz odmietavejšie. Ak to chceme zmeniť, musíme o menšinách, ale najmä s menšinami hovoriť. "
Laco Oravec, programový riadite, (www.aktualne.sk)