More Website Templates @ TemplateMonster.com - December 16, 2013!

Príbehy predmestí


Cieľom projektu bolo vytvoriť internetový dokument založený na svedectve obyvateľov predmestia Vieux Moulin, izolovanej oblasti Marseille, obyvatelia ktorého majú väčšionou rómsky pôvod. Tím organizácie Urban prod pôsobil ako facilitátor, aby sa obyvatelia, ktorí mali záujem, naučili používať techniky na tvorbu filmu. Urban prod pôsobil niekoľko mesiacov v tejto štvrti v karavane, ktorý premenili na laboratórium na organizovanie tvorivých dielní a projekcií. Každý týždeň deťom ponúkali umelecké aktivity, ktoré nakoniec viedli k otvoreniu dialógu s rodičmi a zvyškom komunity. Tento prvý krok k vytvoreniu vzájomnej dôvery bol nevyhnutný, pretože obyvatelia boli zvyknutí na to, že médiá o nich robia najmä negatívny, stereotypný obraz.
English Access Microscholarship Programme
Po neformálnych aktivitách mohol tím Urban prod vymedziť hlavné témy rozhovorov pre film (pôvod, rodina, tradície, cestovanie, náboženstvo, budúcnosť) a vytvoriť celý rad otázok, ktoré mohli položiť obyvateľom v rámci filmových rozhovorov. Dokumentárny film ukazuje jedinečnú zmes kultúr, v ktorej sa prelínajú francúzske, rómske a severoafrické tradície v živom spoločnom systéme. Účastníci rozhovorov sú z troch po sebe nasledujúcich generácií, takže história miesta a času, ktoré prechádzajú, je veľmi konkrétna.
Ciele tohto procesu sú:
  • propagovať skutočný každodenný život tzv. citlivých mestských oblastí v boji proti vylúčeniu, diskriminácii a jednoduchým stereotypom,
 • posilniť izolovanú cieľovú skupinu tým, že ich niekto počúva, zdieľa skúsenosti a poskytuje im technické a umelecké školenia, ale najmä tým, že im dáva možnosť aktívne sa podieľať na tvorbe videa.

 • Cieľom je prelomiť hranice, preto by nemala existovať jasná bariéra medzi filmovými tvorcami a obyvateľmi. Projekt bol považovaný za spoločné dielo, ktoré umožnilo obyvateľom byť v úlohe skúmaného objektu aj tvorcov spolu s tímom Urban prod, niesť zodpovednosť za svoj vlastný prejav a spoločnú históriu, a na základe tejto skúsenosti rozvíjať hrdosť a sebaúctu.


  English Access Microscholarship Programme

  Cieľové skupiny:
  Obyvatelia izolovaných predmestí Marseille, najmä obyvatelia častí Vieux Moulin (2013), Bon secours a Les rosiers (2015)


  Názov organizácie:
  Urban prod, organizácia, ktorá sa venuje vzdelávaniu ohrozených skupín (problémové predmestia, osoby so súdnym záznamom, mladí ľudia mimo systému vzdelávania a pracovného trhu - NEETS) k využívaniu nových technológií a médií a rozvíjaniu sociálnej súdržnosti zaznamenávaním a propagovaním hlasov tých, ktorých je menej počuť.
  English Access Microscholarship Programme  Miesto:
  Marseille

  Viac informácií:
  www.heritages-culturels.org/fr/projets/tid-67-projets-2015/pid-136-contes-de-quartiers
  www.urbanprod.net/fr

  POVEDALI O NÁS

  „Kde bolo, tam bolo, do prekrásneho mesta Marseilles, prišlo niekoľko rodín s túžbou usadiť sa a zostať tu žiť...”
  Citát z dokumentárneho filmu

  „Prechádzali sme sa, aby sme sa stretli s obyvateľmi, aby sme počuli ich zabudnuté hlasy. Najväčšou výzvou je vybudovať dôveru na mieste, kde médiá vyvolávajú nedôveru, pretože zvyčajne vytvárajú zlú predstavu o štvrti a posilňujú stereotypy”
  Marie Picard, autorka filmu